Teknoloji

Bu Yapay Zeka, Gerçek Eserleri Taklitlerinden Ayırt Edebiliyor

ABD’deki Massachusettes Teknoloji Enstitüsü’nden bilim insanları, bir nöral ağı sahte sanat eserleri ile gerçeklerini ayırt edebilmesi için eğitti.

Rembrandt, 17. yüzyılda yaşamış, oldukça meşhur bir Hollandalı. Kendisi tarihin önemli ressamları arasında yer alıyor. Rembrandt’a ait olduğu söylenen 611 resmin büyük kısmının sahte, kopya ya da taklit olduğu düşünülüyor. Yapay zekanın amacı ise gerçek eserleri sahtelerinden ayırabilmek.

Geliştirilen nöral ağ, genel olarak görüntü tanıma amacıyla kullanılanlara benzer bir yapıya sahip. Yapay zekaya Rembrandt’ın olduğu bilinen eserler ve bilinen sahteleri gösterildi. Resimlerin tamamen yüklenmesi çok uzun süreceği için çalışmada kullanılan eserler, 13.000 küçük kareye bölünerek sisteme eklendi.

Sonuçlar ise oldukça umut verici. Nöral ağ, Rembrandt eserlerini sahtelerinden ayırmakta %90.4 oranında başarı sağladı. Yine de yapay zekanın başarılı olabilmesi için resmi uzaklaşarak incelemesi gerekiyor.

 

yapay zekayı üreten Steven Frank, “Rembrandt’ı gerçekten farklı kılanın ne olduğunu görmek istiyorsanız, kanvastaki büyük resme daha büyük kompozisyon seviyesinde bakmalısınız.” diyor.
Bilgisayar

Notebook’lar neden çok ısınır ?

Bugünkü yazımda basitçe notebook ( Dizüstü ) bilgisayarların belli süre sonra neden aşırı ısınmasını ve buna nelerin neden olduklarını anlatacağım.

Dizüstü bilgisayarlar normal PC lere göre daha çok ısınırlar bunun sebebi kasanın küçülmesi soğutma ünitelerinin minimum ölçülerde hesaplanması ve kasa içerisindeki hava sirkülasyonunun normal PC lere göre daha az olmasıdır.

Notebook PC ler bir süre sonra aşırı ısınmaya başlar bunun nedeni genelde soğutucularının hava kanallarının tıkanması veya fanın devir hızının düşmesidir buna genelde toz zerrecikleri neden olur.

Dizüstü Bilgisayarlarda Kompakt hale getirilmiş ve üzerinden geçecek hava miktarları hesaplanarak kasa boyutuna göre minimum ölçülere getirilmiş bakır alüminyum karışımı bir soğutucu kullanır. Bu soğutucular üzerlerinden geçirilecek hava miktarına göre hesaplandığı için fan hızının düşmesi bile soğutucunun CPU ünitesini yeterince soğutamamasına neden olur. Soğutucu ünitesinin fanın göndediği havayı iyi geçirememesi ünitenin sürekli ısınmasına ve belli süre sonra bilgisayarınızın ekran kartı ve CPU sunun arızalanmasına neden olur buda anakart değişimi demektir ki maliyetli bir işlemdir.

Bilgisayarınızı tozlu veya rutubetli biryerde kullanıyorsanız veya bilgisayarınızın soğutucu kısmı aşırı ısınıyorsa bilinki FAN ve Soğutucu üniteniz dolmuş demektir ve en kısa zamanda temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik hem bilgisayarınızın arıza yapmasını engelleyecek hemde ısı yüzünden kaynaklanan Performans azalmasını önleyecektir.

Aşağıda bir fan ünitesinin ne hale gelebileceğini gösteren resimler bulunmaktadır. Ben ken di bilgisayarımı kendim temizledim ve nasıl yapıldığını paylaşmak istedim.

Bilgisayarın kasasını açmaya başlıyoruz.

Fanın örüntüsü oldukça tozlu durumda.

Kasanın Üst kısmının çıkarılmış hali

Fan ve soğutucu ünitesinin görünüsü Bu her NB de farklıdır.

Fan ve soğutucu ünitedinin tam ortası oldukça iğrenç durumda 🙂

Ünitenin temizlenmiş hali

Not :  Teknik bilgi ve beceriye sahip değilseniz Bilgisayarının kasasını açmaya çalışmayın ! Notebook kasaları birçok film yollarla kasa ve anakarta bağlıdır yanlış bir hareketinizde bu filmlere veya filmlerin bağlı olduğu soketlere zarar verebilirsiniz !

Sevgiyle kalın,

Elektrik

Elektrik Harcamanızı Hesaplayın.

Sürekli aklıma gelirdi evde bulunan aletler ne kadar elektrik yakıyor diye.  Bunu sizlerinde düşündüğünü hesap ederek bu konuyu bloguma taşımaya karar verdim.

Öncelikli olarak bilmemiz gerekenler.
Kw – Kilowatt – KW ( cihazınızın çektiği Elektriksel Güç )
T – Saat ( Çalışma Zamanı )
F – Ektrik Birim fiyatı ( Bunu elektrik fatutanızdaki birim fiyat yazan yerden öğrenebilirsiniz )

Elektrik harcamaları KWh olarak hesaplandığından Watt olarak yazılan ölçü biriminin KW olarak dönüştürülmesi gerekmektedir. Formülde bu dönüşümü yapmak için 1000 e bölme işlemi yapılmaktadır.

Formül : Kw * T * F / 1000 = Ödenecek Ücret

Bu örnekten yola çıkarak bir elektrik süpürgesinin 1 saatte yaktığı elektriği hesaplamaya çalışalım. elektrikli cihazların hepsinin üzerinde Watt olarak harcadıkları güç değerleri yazmaktadır. Benim süpürgenin üzerinde 2000Watt yazıyor.

Güç : 2000 Watt
Zaman : 1 Saat
Birim Fiyat : 0,42 TL ( Ben genel bir değer yazıyorum siz bu değeri faturanızdaki birim fiyat olarak alın )

Buna Göre : 2000*1*0,42/1000 = 0,84 TL ( Yani 2000 Watt’lık bir süpürge 1 saatte 84 Kuruş elektrik harcamaktadır.

24 saat çalışan bir cihazın aylık harcamasını hesaplayalım Örneğin benim evimde sürekli bir bilgisayar çalışmakta bilgisayarımın PS ( power Supply üzerinde 500 Watt yazılı ama bu max ölçü aleti ile ölçtüğümde makinanın genel harcaması 180 Watt olarak görülüyor. Peki bunu nasıl hesaplıyorum. Bunun için alternatif bir akım ölçere ihtiyacınız var. Ölçü aleti ile cihazınızın çalışırken çektiği akımı öğreniyoruz sonrasında OHM kanunu ile güçü buluyoruz.

U*I = P

U = Şebeke Gerilim
I = Cihazın Çektiği Akım
P = Güç Watt

220*0,81 = 178,2 Watt – Ben buna değişiklik tolransını da verdim düz hesap 180 Watt olarak aldım.

Gelelim Şimdi Bu cihazın faturama yaptığı aylık katkıyı öğrenmeye.

180*24*30*0,42/1000 = 54,432 TL

Evet 180 Watt lık bir cihazın 24 saat sürekli çalıştığı durumda 1 aylık 54,432 TL harcadığı görülmektedir.

“Tabi bu cihazın yaktığı bedele vergi ve neye ödendiği belli olmayan bitakım bedelleride ilave etmeniz gerekiyo!”

Aynı yöntemle evinizdeki tüm cihazların güç bedellerini öğrenerek aşağı yukarı toplam bir tutar bulabilirsiniz. tabi bu cihazların calışma sürelerini de hesaplamak gerekiyor. Örneğin TV Buzdolabı çamaşırmakinası Ütü vs.

Teşekkürler,

Güvenlik

VPN Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Merhaba, Bu yazımda sizlere teknik ayrıntılara girmeden basitçe VPN ( Virtual Private Network ) ve VPN servislerinin nerelerde ve ne amaçla kullanıldığına dair bazı bilgiler vermeye çalışacağım. Öncelik le VPN Kişiye özel sanal bir network bağlantısıdır yani kullanıcı adı ve şifre ile herhangi bir noktadan güvenli bir bağlantı yaparak şirketinizin networküne aynı şirket ağına bağlıymış gibi çalışmanızı sağlayan bir network servisidir. VPN bağlantısı yaptığınızda hangi servise bağlandıysanız artık o servis üzerinden internete çıkarsınız her istemci gatevay denen modem veya router üzerindeki sabit ip adresleri üzerinden dışarı çıkarlar. VPN yapısının kullanılmasındaki amaç şirketiniz içerisindeki sunucu ve paylaşım alanalarına sanki şirketteymiş gibi kullanabilmektir, aynı şekilde şirket IP adresine tanımlı servisleri aynı şirketteymiş gibi evimizden kullanma imkanı da sağlamaktadır. Home Office çalışanlar pekte uzak değildir aslında bu yapıya.

Peki Nasıl çalışır bu VPN derseniz ? Basitçe şu şekilde özetleyebiliriz. VPN bağlantısı yaptığınız servisin networküne sanki oradaymış gibi bağlı olmak ve oradaki servisleri oradaymış gibi kullanmak diyebiliriz. Siz VPN sunucusuna bağlandığınızda O sunucu ile aranızda özel bir tünel oluşturulur ve internet akışınız artık o tünelden akmaya başlar. Dolayısıyal bu tünel hangi ülkede ise o ülkenin internetini kullanmış olursunuz.

Son zamanlarda Twitter ve Youtube’un kapatılması ile ortalıkta VPN ler DNS ler dolaşmaya başlamış. Millet bildiğiniz network’çü olmuş. Herkes harıl harıl ücretli ücretsiz VPN servislerine bağlanır olmuş. Böylelikle VPN’e yeni bir anlam kazandırmışız :))

Yurtdışında birçok VPN servisleri bulunmakta bu servislerin amacı yasak uygulayan ülkelere alternatif geçit açmak tabiiki paralı olarak. Bu servislerden birine bağlanarak aynı oradaymış gibi internet trafiğinizi direkt o servisler üzerinden alabilirsiniz. Tabi internet hızınızdan biraz feragat etmeniz de gerekiyor zira artık internet trafiğiniz ISP’niz den gelmiyor. ( ISP “İnternet Servis Sağlayıcınız” )

Lakin bu servisleri kullanmadan önce güvenilir bir VPN servisi bulmalısınız çünkü sizin gibi birçok kullanıcının aynı networke bağlandığı bir ağdan bahsediyoruz. Evinizdeki ağda sadece sizin bilgisayarınız var bu nedenle bir nevi güvende olabilirsiniz. Ama bu özel ağın sizi bağladığı network’te artık birçok kullanıcı var. Ev bilgisayarlarının bir çoğunun şifresiz yada 12345 gibi basit şifrelerle açıldığını düşünürsek bu ağ üzerinde pekte güvende olduğunuz söylenemez. Hele hele unutmamak için tüm şifrelerini masaüstünde txt bir dosyada saklıyorsanız vay halinize !!!

Diğer bir tehlike ise şu, herkes büyük bir hışımla niye kapatılır diye sadece farklı kaynaklar üzerinden yasaklı alanlara bağlanmanın derdinde. Yani ben bağlanayımda nasıl olursa olsun ! Peki nereye bağlanıyorsunuz ? Neresidir bu servis nasıl çalışır ? Güvenlimi ? Bunu sorgulayan kimse yok !

VPN Bağlantısı yaptığınız ağda o ağa bağlı kötü niyetli kişilerden ziyade. Bağlantı yapıldıktan sonra artık o servisin IP adresi üzerinden çıkış yapıyorsunuz dolayısı ile girdiğiniz tüm siteler şifreler ve diğer güvenlik gerektiren işlemleriniz Loglanıyor. ( Yani kaydediliyor )

Yani VPN’le ben çıkıyorum Twitter’a derken neleri kaybedeceğinizi de hesap edin. Bu servislere bağlı olduğunuz zamanlarda kesinlikle Banka vb. güvenlik gerektiren hiçbir işlem yapmayınız. Önemli şifrelerinizi basit yöntemlerle ulaşılabilir yerlerde barındırmayınız. Mümkünse dosyalarınızı Encrypted olarak kaydediniz bu en azından bu dosyanın çalınsa dahi başka bilgisayarlarda açılmasını engeller.

Yok ben bilgisayarımda önemli bişey tutmam derseniz rahatlıkla bu VPN servislerini kullanabilirsiniz.

Saygılarımla,