Uslanmaz Aşık Apti Şakrak ’ın Aşkı Uğruna Girdiği 19 Hal - Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Tema:
Kayıt
  #1  
Alt 18-09-2023, 18:04:54
Guest adlı üyenin avatarı
Yarbay
 
Yurtdışı Şubesi
Üyelik Tarihi: 09-08-2021
Mesajlar: 9.948
Konular: 1465170
Uslanmaz Aşık Apti Şakrak ’ın Aşkı Uğruna Girdiği 19 Hal


Yeşilcam Sineması, Turk sinema tarihinin şuphesiz en iyi orneklerini bunyesinde barındıran bir gecmişe ve aynı zamanda da geleneğe sahip. Taşıdıkları hikÂyelerden oyuncu kadrolarına kadar halen daha guldurmeyi başaran bu filmler arasında yer alan Copculer Kralı, yoksulluğun kıyısında kovalanan bir aşkın her halini gozler onune seriyor.
Hic yılmadan koşturan kahramanımız Apti Şakrak ’ın aşkı uğruna neler yaşadığını, filmden karelerle sizler icin derledik.
1. İlk bakış…
Copculer Kralı Apti, belediye amirinin evine temizliğe gelen Hacer ’e deyim yerindeyse kancayı takıyor sokağın ortasında. Oylece bakıyor Hacer ’in gelip gecişine. Tabii Hacer hic yuz vermiyor kendisine. Fakat Apti yılmıyor. Cunku o an her şey olmuş bitmiş, aşk gercekleşmiş, duman bacayı sarmış. İflah olmaz bir sevdanın ilk bakışını da boylece atmış oluyor ve macera başlıyor.
2. Az replikli mahalle esnafından gelen oğutler
Mahallenin tombul manavı Apti ’nin aşkını ilk hissedenlerden oluyor ve anında uyarıda bulunuyor. Şayet bu işten Amir ’in haberi olursa kendisi icin hic iyi olmayacağını soyluyor neşeli bir şekilde. Belli ki cumbuşun sesini duymuş, tatlı tatlı gulumsuyor.
3. Vazife bahanesiyle geri adım atmayan aslan yurekli apti
Uyarılar kesilmiyor. İş, yatırılıp gırtlağının kesilebileceği ihtimaline kadar ilerliyor. Ancak şom ağızlı arkadaş cevresinin hicbir uyarısı Apti ’yi durdurmuyor. Aşık olunmuş bir kere, sevdalanılmış. Hacer camları silerken Apti de evin onunu supuruyor kıyı kıyı. Cunku amirin emri var, yerde toz bile galmayacak!
4. En guzel ekmek kuyruğu
Mahalleliden gelen alışveriş buyruğu icin ekmek kuyruğuna giren Apti, Hacer ’in de kuyruğa girdiğini goruyor ve fiyakalı bir guluş atıyor yengemize. Kuyruğun sonunda alınan on ekmeğin kimler tarafından tuketildiğini sesli duşunen Apti, fiyakalı bir teşekkur alıyor.
5. Aşkın aynaya bakma hali
Hacer ’in teşekkuru Apti icin adeta ilan- ı aşk haline donuşuyor. O gece mahalle kahvesindeki yatağına uzanmadan once aynadaki sıfatına şoyle bir alıcı gozle bakıyor ve guzel adam olduğunun altını ciziyor.
6. Hacer ’in abileriyle ilk temas
Amir Bey, Hacer ’le sozlu olmasına sozlu fakat kızı oyalayıp duruyor. Babaların babası onlemini o dakka alıyor. Hacer ’in abilerini peşine takıp oyle gonderiyor mahalleye. Boyacı kardeş siftah fırsatıyla bir koşeye cokunce Apti de aileye sızma duşuncesiyle yanına ilişiyor.
7. Amirden yenen ilk azar
Apti ’nin Hacer ’de gozu olduğunu anlayan Amir Bey, oracıkta kesiveriyor faturayı. Fakat Apti yer mi bunu? Yemez! Patlatıyor repliği: “Parka gidecekmiş iki gozumun ciceği”
8. Hicbir azara aldırmadan beklemek
Parka gidileceğinin haberini alan Apti, anında parka doğru koşturuyor ve beklemeye başlıyor. En guzel, en keyifli beklemek… Sonrası “Belediyemizin parkına hoş geldiniz efem.”
9. Korun istediği bir goz…
Hacer, biraz da Amir ’e inat olsun diye Apti ’ye evlenme teklifi ediyor ve her yer bir anda bahar bahce oluyor.
10. Az replikli yakın arkadaşların aşk karşısındaki şaşkınlığı
En başından beri Apti ’yi uyaran az replikli yakın arkadaşlar bu manzara karşısında adeta şaşkına donuyorlar. Noolmuş len buna, diye duşunup duruyorlar.
11. İlk kutlama
E Apti karşılıksız bırakır mı bu guzel şaşkınlığı, bırakmıyor. İkisini de opup kucaklıyor ve mahallede cop bırakmayacağına dair bir tur and iciyor.
12. Babaların babasıyla ilk yemek
İşler hızla ilerliyor ve Apti Hacer ’in babasıyla rakı sofrasına oturmayı başarıyor. Oldukca tehlikeli abilerin şeref, sıhhat ve afiyetine kadehini kaldırıyor. Sonrası şarkı, turku ve tabağından aşırılan bir adet kofte oluyor.
13. İlk isyan
Amir ’in gozunun hala Hacer ’de olduğu oğreniliyor ve Hacer, Apti ’yi bir kenara atıveriyor. Buna oldukca icerleyen Apti anında kazan kaldırıyor ve ilk isyan orada başlıyor.
14. Şohrete adım adım
Kapıcı İsmail ’in aklına uyarak Hacer ’e uyguladığı saldırı sarı kazaklı kucuk kardeş tarafından puskurtuluyor ve kovalamaca başlıyor. O sırada diğer abilerle baba da devreye giriyor. Apti, canını kurtarmak icin girdiği gazinona yanlışlıkla şohrete adım atıyor.
15. Gec kalınmış pişmanlıklar
Apti ’nin şohret olduğu oğrenildikten hemen sonra evde soğuk ruzgarlar esmeye başlıyor ve Hacer, Apti ’yi isterim diye tutturuyor.
16. Aileden gelen ilk yakarış
Baba ve buyuk abi gazinoya ricaya gidiyorlar. Cunku damadın hasının Apti Bey olduğu anlaşılıyor. Hacer yataklara duştu, seni sayıklıyor diye de ekliyorlar fakat Apti hic oralı olmuyor. İstikbalinin parlak olduğunu vurgulayarak sahneye doğru yol alıyor.
17. Apti sahnede bir yıldız gibi doğuşu
De Loy Loy ile sahneye iyi bir giriş yapan Apti, kendinden emin bir şekilde şarkısını soylemeye başlıyor ancak aksilikler arka arkaya gelmeye başlıyor.
18. Sahnede ilk husran
Bardağı taşıran ilk damla olarak kablonun bir muşterinin boğazına dolanması, herkesi cileden cıkartıyor.
19. Ve mahalleye donuş
Sahneden uzerine bardaklar ve tabaklar atılarak kovulan Apti şarkıcılığın sigortasız ve garantisi olmayan bir iş olduğunda karar kılarak mahallesine geri donuyor. Hacer Amir ’le evlenmiş, Apti yine eski Apti.
Aldırma gonul…
BONUS – Kral ’ın isyanı
Alıntı ile Cevapla

Tag Ekle
Uslanmaz Aşık Apti Şakrak'ın Aşkı Uğruna Girdiği 19 Hal | ListeList.com

Seçenekler


İletişim