Ali Sami Yen Tarihçesi - Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Tema:
Kayıt
  #1  
Alt 26-06-2023, 22:04:43
Unity adlı üyenin avatarı
Üstçavuş
 
Batman Şubesi
Üyelik Tarihi: 10-04-2022
Mesajlar: 839
Konular: 812
Ali Sami Yen Tarihçesi

Ali Sami Yen Stadyumu

Ali Sami Yen Stadyumu, İstanbul'un Mecidiyeköy semtinde, Galatasaray Futbol Takımı'nın maçlarını oynadığı ve Galatasaray Spor Kulübü'nün 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen'in adını taşıyan eski stadyum.

Ali Sami Yen Stadı birçok özelliği ile uluslararası standartların gerisinde kalmışsa da dünyanın en ünlü stadyumlarından birisi olmuştur. Birçok ulusal medya kuruluşu ve spor yazarı tarafından Ali Sami Yen Dünyanın en etkili stadyumlardan birisi olarak kabul edilmektedir.


Tarihçe
İlk yıllar


Galatasaray 1930'lu yıllarda bugünkü Taksim Parkının yeraldığı bölgede kurulu olan Taksim Stadı'nda maçları oynamaktaydı. 1939 yılında kentsel dönüşüm projesi kapsamında Taksim Stadı'nın da içinde yer aldığı tarihi kışla yıkılınca statta ortadan kalkmış oldu. Bu süreçte Fenerbahçe Papazın Çayırı'ndaki araziyi mülkiyetine alarak Fenerbahçe Stadı haline getirirken, Beşiktaş şimdiki Çırağan Sarayının yerinde yer alan Şeref Stadına geçti. Aynı dönemde stat konusunda en büyük problemi Galatasaray yaşamıştır.

Stadyum sorununun aşılması için ilk adımlar 1930lu yılların başında atıldı. Mecidiyeköydeki dutluk bir arazinin Galatasaraya kazandırılması için ilk girişim 1933 yılında dönemin başkanı Ali Haydar Barşal tarafından yapılmıştı.[3]

1933-1935 yılları arasında devlet yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonucunda, kentin dışarısında yer alan o dönemki adıyla Mecidiye Köyünde , Likör Fabrikası'nın yanında bulunan Tekel'e ait arazi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü tarafından satın alınarak, 30 yıl süreyle, yıllığı 1 TL'den Galatasaray Spor Kulübü'ne kiralandı ve şimdiki arazi Galatasaraya yapılması planlanan stad için tahsis edildi. 1936 yılında arazinin hafriyatına başlandı. Dönemin Türk Spor Kurumu Başkanı olan Adnan Menderesten bu iş için maddi yardım alındı. Ancak çalışmalar maddi yetersizliklerden dolayı hafriyat aşamasında kalmıştır.[3]

1940 yılında o dönemki Galatasaray başkanı Tevfik Ali Çınarn önderliğinde stad konusu yeniden gündeme getirildi. Aynı dönemde arazi 30 yıl müddetle ve yıllığı sembolik olarak 1 liralık bedelle Galatasaraya kiralandı. Galatasaray bu sahada modern bir stad ve velodrom yapılmasını taahhüt etmişti.

Ancak inşaata yeterli maddi imkan olmaması ve savaş yılları olması dolayısıyla başlanamadı. 1943 yılında ihtiyacı görecek türden mütevazı bir stadın inşasına Osman Dardağanın başkanlığında başlandı. Savaş yılları olması dolayısıyla stat ancak küçük bir açık tribünün yapılması ve toprak bir zeminle Muslihittin Peykoğlunun başkanlığı döneminde 1945 yılında açıldı. Stadın bugünkü cadde tarafında yaklaşık 500 kişilik tek bir tribünü vardı. Galatasaray Ali Sami Yen Stadyumu'ndaki ilk maçını 24 Eylül 1944 tarihinde Süleymaniye'ye karşı oynadı. O günlerde kent merkezine uzaklığı, ulaşım zorluğu ve çok sert rüzgar alması gibi nedenlerle burada uzun süreli futbol oynama imkanı olmamıştır.

inşaatın Galatasaray Spor Kulübü'nün maddi imkanlarıyla yürütülemediği görüldüğünden iş Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne devredildi. Sahanın modern bir stadyum haline getirilmesi için başlatılan çalışmaları sonunda 1960'ta temel atıldı. Profesyonel ligin başlamasıyla birlikte aynı yıl inşaatta başladı. 1961 yılında Refik Selimoğlunun başkanlığı sırasında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü ile yeni bir anlaşma yapılarak, inşası başlamış olan stadın üst kullanım hakkı kesin bir şekilde Galatasaraya verildi. 1962'de başlanan inşaatı 1964'te tamamlanabildi.

Aynı tarihlerde şehir merkezinde bulunan İnönü Stadının açılmasıyla birlikte Galatasaray, Mecidiye köydeki bu stadı terk edince burada stat yapım projesi de sonuçsuz kaldı. 1955 yılında kullanım hakkı anlaşması, o tarihte kalan 22 yıllık sürenin üzerine 30 yıl saha eklenerek 2007ye değin uzatıldı.

Stat için verilen taahhütlerin kulüp tarafından yerine getirilememesi üzerine işi Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü üstlendi. Stadın resmî açılışı 20 Aralık 1964'te Türkiye-Bulgaristan karşılaşmasıyla yapıldı. Açılış töreninde büyük izdiham yüzünden Büyükdere Caddesi tarafındaki açık tribünden (Yeni Açık) yüzlerce kişi alt kata düşerek yaralandı. Galatasaray, Boğaziçi Köprüsü ve bağlantı yollarının inşası ve saha zeminindi sorunlar nedeniyle 1972 ile 1980,[4] çimlerinde yaşanan sorun nedeniyle 1984 ile 1986 ve Ali Sami Yen Stadı'nın yıkılıp yeniden yapılması amacıyla, 2003-2004 sezonunda Atatürk Olimpiyat Stadı'na taşınılması nedeniyle toplam üç kez Ali Sami Yen Stadı'ndan ayrı kaldı.

1965'te ışıklandırılarak bir süre gece maçları da oynanan stadın aydınlatma sistemi 1993'te yenilendi ve yeniden gece maçları oynanmaya başladı. Stad 1,400 lüks 290 KVA Philips marka projektör ile aydınlatılıyordu.

1970i yılların başında İnönü Stadının yeniden kullanılmaya başlanmasıyla bir süre için terk edildi. Bu dönemde stadyum daha çok antrenman sahası olarak kullanılırken özellikle bakımsızlığı ile dikkat çekti.


1980'ler

Ali Sami Yen Stadyumu'nun zemini 1981 yılında çimlendirilmiş ve stadyum tekrar futbol mübakalarına açılmıştır.


1990'lar

1993 yılında ışıklandırılma sistemi yenilenerek yeniden gece maçları oynanmaya başladı. Aynı yıl Türkiye de ilk kez kombine bilet sistemi Ali Sami Yende başlatıldı. Koltuklandırma çalışmaları sonrası ayakta yaklaşık 35.000 seyirci alabilen stadın kapasitesi 22.000e indirildi.

1996 Yılında Galatasaray yönetimi, Ali Sami Yenin yıkılarak yerine yapılacak olan, ve Türkiye de ilk olacak çok amaçlı, süren projesi olarak bilinen modern bir stadın projesini, Kanadalı bir mimarlık şirketine hazırlattı.

1998de Stadın lansmanı yapıldı ve büyük ilgi topladı, Modern loca sistemi tanıtım sarısında tamamı sembolik olarak satıldı. Aynı dönemde yeni stat inşaatı için finansman arayışları başladı. Kulübün içerisinde bulunduğu zor mali durum nedeniyle, gereken finansman bulunamadı.


2000'ler

2001-2002 yılında, finansman ihtiyacını aza indirmek üzere açıklanan proje üzerinde tadilat yapılarak maliyetler aşağı çekildi ancak 2001 ekonomik krizi nedeniyle finansman bulma sorunu aşılamadı. Bu dönemde Galatasaray maçlarını aynı yıl açılan Atatürk Olimpiyat Stadı'n da oynamaya başladı.

2003-04 sezonunda eski proje yeniden gündeme geldi ve yeni ve modern bir stat yapılması kararıyla terk edildi. Ancak finansman ihtiyacı yine karşılanamadı. Mecidiyeköyün artık şehrin merkezinde kalması nedeniyle, devlet yetkilileri bu arazide bulunan stadın büyütülmesine karşı çıktı. Alternatif olarak Galatasaraya yeni bir arazi önerildi. 2004-2007 yıları boyunca yeni arazinin ve üzerinde yapılacak olan yeni stadın finansmanı konusunda arayışlar sürdü. 2004-05 sezonunda genel bir tadilatın ardından tekrar Ali Sami Yen Stadı'na dönüldü.

1999 Depreminin ardından, oluşan tehlike nedeniyle 2005-06 sezonunda Eski Açık tribün yıkılarak yeniden yapıldı.

2007 yılında Galatasarayın yeni stadının Aslantepede yapılması konusunda Devlet birimleri ile yapılan görüşmeler olumlu sonuçlandı. Ali Sami Yen arazisinin devredilmesi karşılığında, yeni stadın yeni arazide 2 yıl içerisinde bitilerek Galatasaraya devredilmesi kararlaştırıldı. 2007 yılı sonunda, devlet yetkililerinin de katılımıyla, 1997 yılında ilk projenin açıklanmasının üzerinden 10 yıl sonra yeni stadın temeli atıldı (13 Aralık 2007) Eski proje bir kenara atıldı ve Almanyada Mete Arata yeni bir proje yaptırıldı.

2008 yılında UEFA standartları gereğince, Kapalı Alt tribünü yeniden düzenledi. 2009'da yeni stadyum Türk Telekom Arenanın inşaatı müteahhit firmanın değiştirilmesiyle hız kazandı. 2011 yılında yeni stadın tamamlanması ile birlikte Ali Sami Yen Stadyumu yıkılmıştır.

Stadın seyirci rekoru, 7 Haziran 1987 tarihinde Galatasaray ile Eskişehirspor arasında oynanan ve Galatasaray'ın şampiyonluğunu ilan ettiği lig maçında 35.845 biletli seyirci sayısıyla gerçekleşmiştir.[5] Stadın yıkılmadan önceki kapasitesi son yapılan genişletme çalışmalarından sonra 22,800 kişiydi.[2]

Galatasaray bu statta Avrupa'nın birçok ünlü kulübünü yenmiştir. Bunların arasında Real Madrid, AC Milan, Liverpool, FC Barcelona, SS Lazio, Leeds United, Deportivo de La Coruña, Bologna, Paris Saint Germain, PSV Eindhoven, Glasgow Rangers, R. Mallorca, AS Monaco, Olympiakos, Athletic Bilbao ve Bordeaux gibi Avrupa'nın üst düzey kulüpleri bulunmaktadır.

Türkiye Millî Futbol Takımı, 1964-2009 arasında Ali Sami Yen Stadı'nda 24'ü resmi, 4'ü de özel olmak üzere toplam 28 maç oynadı.[2]

Ali Sami Yen Stadı'nın, daha 1980'li yıllardan itibaren genişletilmesi ya da üzerinde yükseldiği arazinin yüksek değeri nedeniyle yıkılması gündeme gelmiştir. İlk kez 1997'de stadın yerine yeni bir stad projesi açıklanmış ancak hayata geçirilememiştir. 2004 yılında, Seyrantepe'de inşaat edilecek stadyum karşılığında Galatasaray Spor Kulübü sahip olduğu stad arazisinin üst kullanım hakkını devretti. 2011 yılında inşaatı tamamlanan Ali Sami Yen Spor Kompleksi'nin hizmete hazır gelmesiyle Galatasaray Ali Sami Yen Stadı'na veda etmiştir. Stayumda oynanan son resmi karşılaşma, 11 Ocak 2011 tarihinde Galatasaray'ın Beypazarı Şekerspor'u 3-1'lik skorla malup ettiği Türkiye Kupası maçı olmuştur. Ali Sami Yen'deki son gol Colin Kazım-Richards'a aittir. Ayrıca maçtan önce Galatasaray tarihine efsane olarak geçen oyuncular Ali Sami Yen Stadı'nda özel maç yapmıştır.

Ali Sami Yen Stadı'nın yıkım çalışmalarına 2011 nisan ayında başlanmış ve bu yıkım yaklaşık 1.5 ay sürmüştür.


Tribünler
1987'de koltukların takılmasından önce ayakta 35 bin seyircinin izleyebileceği kapasiteydi. Stad yıkılmadan önce toplam 22.800 kişilik seyirci kapasitesine sahipti.[1] Tribünler Numaralı, Kapalı Tribün, Eski Açık ve Yeni Açık olarak dört farklı bölümden oluşmaktaydı. 2005 yılında yapısal güvenlik sorunlar yüzünden Eski Açık tribün tamamen yıkılarak yeniden inşa edildi.


Ulaşım

Hem O-1 Otoyolu, hem Büyükdere Caddesi, hem de İstanbul metrosu'nin geçtiği Mecdiyeköy'de bulunan Ali Sami Yen Stadyumu ulaşım açısında oldukça merkezi bir konumdaydı

Resimler:


Kaynak:Vikipedi..
Alıntı ile Cevapla

Tag Ekle
ali, bir, galatasaray, için, ile, ilk, nedeniyle, olarak, sami, stadın, yen, yeni, yeniden, yıl, yılında

Seçenekler


İletişim