Yazılım Geliştirme Nedir? - Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Tema:
Kayıt
  #1  
Alt 18-12-2021, 10:45:24
Compound adlı üyenin avatarı
Usta Er
 
Ankara Şubesi
Üyelik Tarihi: 18-12-2021
Mesajlar: 18
Konular: 17
Yazılım Geliştirme Nedir?


Yazılım geliştirme, programcıların bilgisayar programları oluşturması için bir dizi adım sağlar. Bu süreç, yazılım geliştirme yaşam döngüsündeki aşamaları oluşturur. Yazılım geliştirme yöntemini anlamak, BT endüstrisinde büyük fırsatlar sunar.

Bu yazıda yazılım geliştirmeyi açıklıyor, bilgisayar programı türlerini özetliyor ve BT geliştirme sürecini kullanan işleri keşfediyoruz.

Yazılım geliştirme nedir?
Yazılım geliştirme, programcıların bilgisayar programları oluşturmak için kullandıkları süreçtir. Yazılım Geliştirme Yaşam Döngüsü (SDLC) olarak da bilinen süreç, teknik özellikleri ve kullanıcı gereksinimlerini karşılayan ürünler oluşturmak için bir yöntem sağlayan birkaç aşama içerir.

SDLC, yazılım şirketlerinin bilgisayar programlarını oluşturmak ve geliştirmek için kullanabilecekleri uluslararası bir standart sağlar. Geliştirme ekiplerinin yüksek kaliteli yazılımların tasarımında, oluşturulmasında ve bakımında takip etmesi için tanımlanmış bir yapı sunar. BT yazılım geliştirme sürecinin amacı, tanımlanmış bir bütçe ve zaman çizelgesi dahilinde etkili ürünler oluşturmaktır.


Yazılım Mühendisliği Nedir?

Mühendislik, insanların ihtiyaç ya da isteklerini karşılayan ve doğada kendiliğinden var olmayan bir şey üretmektir. Arthur Mellen Wellington'ın deyişiyle "beceriksiz birinin iki dolara yaptığı bir işi, bir dolara daha iyi yapma sanatıdır."

Bir disiplin olarak mühendislik ölçülebilir çalışmalı, standartlar geliştiriyor ve uyguluyor olmalıdır. Bu şu anlama gelir; siz belirli bir anda günlük hayattaki bir soruna dair bir çözüm geliştirebilirsiniz. Ama bunun bir mühendislik çözümü olması için ölçülerek değerlendirilebilir bir çözüm olması gerekir ve gerçekleştirilen adımların, yöntemlerin iş ve işlemlerin belirli bir standarda bağlanması gerekir. Böylece aynı adımları gerçekleştiren başka biri de aynı yöntemleriyle ölçümlendiğinde aynı sonuçlara ulaşabileceklerdir.

Yazılım geliştirme sürecindeki önemli adımlar
Yazılım geliştirme yaşam döngüsünde aşağıdakiler dahil altı ana adım vardır:

1. Tanımlama
İhtiyaç tespiti, sürecin bir pazar araştırması ve beyin fırtınası aşamasıdır. Bir firma yazılım geliştirmeden önce, ürünün uygulanabilirliğini belirlemek için kapsamlı bir pazar araştırması yapmalıdır. Geliştiriciler, hedef tüketicilerinin yazılımdan en iyi şekilde yararlanması ve gerekli ve yararlı bulması için yazılımın sağlaması gereken işlevleri ve hizmetleri belirlemelidir. Potansiyel ve mevcut müşterilerden gelen geri bildirimler ve anketler de dahil olmak üzere bu bilgileri almanın birkaç yolu vardır.

Şirketteki BT ekipleri ve diğer bölümler ayrıca ürünün güçlü, zayıf yönlerini ve fırsatlarını da tartışmalıdır. Yazılım geliştirme süreçleri, ancak ürünün başarısı için mutlaka her parametreyi sağlaması durumunda başlar.

2. İhtiyaç analizi
Gereksinim analizi, yazılım geliştirme yaşam döngüsünün ikinci aşamasıdır. Burada paydaşlar, hedeflerine ulaşmak için önerilen ürünün teknik ve kullanıcı gereksinimleri ve özellikleri üzerinde anlaşırlar. Bu aşama, kaliteli bir ürün sunmak için her bileşenin, kapsamın, geliştiricilerin görevlerinin ve test parametrelerinin ayrıntılı bir taslağını sağlar.

Gereksinim analizi aşaması geliştiricileri, kullanıcıları, testçileri, proje yöneticilerini ve kalite güvencesini içerir. Bu aynı zamanda programcıların şelale veya V modeli gibi yazılım geliştirme yaklaşımını seçtiği aşamadır. Ekip, bu aşamanın sonucunu, proje uygulaması sırasında ekiplerin her zaman danışabilecekleri bir Yazılım Gereksinimi Belirtimi belgesine kaydeder.

3. Tasarım
Tasarım, yazılım geliştirme sürecinin üçüncü aşamasıdır. Burada mimarlar ve geliştiriciler, yazılımı gereksinimlere göre oluşturmak için ihtiyaç duydukları gelişmiş teknik özellikleri çizerler. Paydaşlar risk seviyeleri, ekip kompozisyonu, uygulanabilir teknolojiler, zaman, bütçe, proje sınırlamaları, yöntem ve mimari tasarım gibi faktörleri tartışacaklar.

Tasarım Spesifikasyon Belgesi (DSD), ürünün mimari tasarımını, bileşenlerini, iletişimini, ön uç gösterimini ve kullanıcı akışlarını belirtir. Bu adım, geliştiriciler ve testçiler için bir şablon sağlar ve bitmiş üründe kusur ve gecikme olasılığını azaltır.

4. Geliştirme ve uygulama
Bir sonraki aşama, tasarım parametrelerinin geliştirilmesi ve uygulanmasıdır. Geliştiriciler, önceki aşamalarda üzerinde anlaşmaya varılan ürün özelliklerine ve gereksinimlerine dayalı olarak kodlar. Şirket prosedürlerini ve yönergelerini izleyerek, ön uç geliştiriciler arayüzler ve arka uçlar oluştururken, veritabanı yöneticileri veritabanında ilgili verileri oluşturur. Programcılar ayrıca birbirlerinin kodunu test eder ve inceler.

Kodlama tamamlandıktan sonra, geliştiriciler ürünü uygulama aşamasında bir ortama dağıtır. Bu, performansın gereksinimlerle eşleşmesini sağlamak için programın bir pilot sürümünü test etmelerini sağlar.

5. Test
Test aşaması, yazılımı hatalara karşı kontrol eder ve kullanıcılara teslim edilmeden önce performansını doğrular. Bu aşamada, uzman test uzmanları, gereksinim analizi belgesine göre performans gösterdiğinden emin olmak için ürünün işlevlerini doğrular.

Testçiler, yazılımın tek tek bileşenlerinin performansını doğrulamak için bu yazılımla veya bir test komut dosyasıyla ilgili deneyimleri varsa keşif testi kullanır. Geliştiricilere koddaki kusurları bildirirler. Geliştiriciler kusurların geçerli olduğunu onaylarsa, programı geliştirirler ve testçiler, yazılım hatasız olana ve gereksinimlere göre davranana kadar süreci tekrarlar.

6. Dağıtım ve bakım
Yazılım hatasız olduğunda, geliştiriciler onu müşterilere teslim edebilir. Bir yazılımın üretim sürümünün yayınlanmasından sonra, BT yazılım geliştirme şirketi, müşterilerin ürünü kullanırken karşılaştıkları sorunları yönetmek için bir bakım ekibi oluşturur. Küçük bir sorunsa bakım bir düzeltme olabilir, ancak ciddi yazılım arızaları bir güncelleme gerektirir.

Yazılım türleri
Yazılımlar, kullanımlarına ve uygulamalarına göre üç ana gruba ayrılır. İşte popüler yazılım kategorileri.

Sistem yazılımı
İşletim sistemi veya işletim sistemi olarak da adlandırılan sistem yazılımı, bilgisayarınızın giriş komutlarını makine tarafından okunabilir dile çevirmek için kullandığı programdır. İşletim sistemi, bir bilgisayarın donanım bileşenlerini kontrol eder.

Kişisel bilgisayarlarda kullanılan popüler işletim sistemlerine örnek olarak Microsoft'tan Windows işletim sistemi, Apple MacBook'ta kullanılan Mac işletim sistemi ve Linux tabanlı Ubuntu sayılabilir. Web sunucuları, özel sistemler oluşturmak için UNIX işletim sistemi kullanılırken Apache OS'yi kullanır.

Uygulama yazılımı
Bu, çoğu insanın bilgisayarlarında ve akıllı telefonlarında görevleri gerçekleştirmek için kullandığı uygulamadır. Popüler örnekler arasında kelime işlem uygulamaları, internet tarayıcıları, medya oynatıcılar, fotoğraf düzenleme araçları, virüsten koruma ve hatta hizmet olarak yazılım (SAS) ürünleri sayılabilir.

Programlama dilleri
Bu, yazılım oluşturmak için kullanılan programlama dilidir. Yalnızca kodlayıcılar tarafından program oluşturmak için kullanılır. Programlama dilleri Java, C++, PHP ve Simlab'ı içerir.
Alıntı ile Cevapla
İletişim