Bilgisayarım Aşırı Yavaşladı Lütfen Yardım

 • Merhaba,

  Saygıdeğer Forumum.net Kullanıcıları. TC Kimlik Sistemimizi Aktif Hale Getirmiş Bulunuyoruz.
  TC Kimlik Onayı Yapmayan Kişiler Forum İçerisinde Sadece Konu Görünteleyebilecek,
  Özel Mesaj, Konu Açmak ve Post Göndermek İşlemlerini Yapamayacaklardır.
  Sizden TC Kimlik Onayı Yapmanızı ve Gerçek Bir Kullanıcı Olduğunuzu Kanıtlamanızı İstiyoruz İSİM ve SOYİSİM büyük harf ile yazılmalıdır.

  https://www.forumum.net/account/tc-confirm

  Teşekkürler. Forumum.net Yönetim

Disket

Moderatör
Moderatör
Profili Onaylı
24 Nis 2019
1,000
7
Ankara
Merhaba. Evimde 13 yıl önce almış olduğum masaüstü bir bilgisayar var. Ancak bu bilgisayar çalışması gerekenden çok daha yavaş çalışıyor. Dosya geçişleri, program açmaları vs eskiye nazaran çok çok düşük. Bu sorunu nasıl halledebilirim? bilgisayarı eski hızına hiç olmazsa yaklaştırmanın bir yolu var mı?
Şu ana kadar yaptıklarımı şöyle sıralayabilirim.
1- Fotmat attım (hiçbir hızlanma olmadı) 2- Advanced SystemCare pro kullanarak bilgisayarımda tespit edilen sorunları çözdüm (yine işe yaramadı)(kayıt defteri hatalarını çözme disk birleştirme vs işleri tamam) 3- Format sonrası hiçbir gereksiz program yüklemedim 4- Speedfan programı ile sıcaklık değerlerini kontrol ettim. yanlış anlamadıysam 3 adet fan tespit etti. sıcaklık değerleri ise normal gözüküyor (19-35 derece arası) ancak fanlardan 2 tanesinin karşısında 0 rpm yazıyor. diğerinin ise 3553 rpm 5- Bilgisayar yeni açıldığında gözüken masaüstü durumunda kullanılan ram %75 civarında diyor işlemci ise %0-%75 arasında değerler alıyor. 6- Sanal belleği yükselttim.
Not: Bilgisayar çalışmaya başladıktan bir süre sonra hafif bir hızlanma oluyor. Yani ilk açıldığı zamana göre daha hızlı oluyor. (az ama fark ediliyor)
Bilgisayarımın özellikleri ise şu şekilde
1- İşletim sistemi: XP Service Pack 2
2- İşlemci: İntel pentium 4 (2.8 ghz)
3- Hard Disk: 80 GB HDD
4- Ram: 512 MB
5- Ekran kartı: 512 MB (ATI)
6- Asus kasa
Bu bilgiler ışığında, bana yardımcı olabilir misiniz? Mümkünse öncelikle maliyetsiz yöntemler tercihim. Yeni bilgisayar almak şimdilik söz konusu olmadığı gibi, donanım takviyesi de maalesef biraz sıkıntılı. Eğer bunun dışında bir yol önerirseniz çok sevinirim.