Twitch bitrate dalgalanması - Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Forumum - Webmaster Forum - Teknoloji Forumları
Tema:
  #1  
Alt 27-08-2023, 01:41:14
Guest adlı üyenin avatarı
Yarbay
 
Yurtdışı Şubesi
Üyelik Tarihi: 09-08-2021
Mesajlar: 9.781
Konular: 1465002
Twitch bitrate dalgalanması


Evimde GIBIRNet firması uzerinden 100/8 olarak iki aboneliğim mevcut. Ancak ben 50/8 kullanıyorum.
Peki neden iki abonelik var. Biri genel kullanıma, diğeri ise yayın icin kullanılıyor.

TP-Link TG-3468 Ethernet kartım var ikinci bağlantıyı aktif edebilmek icin.

Kullandığım modemler ise ASUS DSL-AC55u ve Vodafone H300s modemlerdir.
Vodafone H300s modem genel kullanım icin kullanılıyor.
ASUS DSL-AC55u modem yayın icin kullanılıyor.
İki modeminde yazılımı cıkan son surumleri kullanıyor.

Not: Normalde modem IP adreslemesi 192.168.1.1'dir. Sonrasında bağlı cihazlar 192.168.1.2 ve sonrası olarak IP almaya başlar. Bu değer 192.168.1.254'e kadar devam eder.
Bu etken yuzunden modemlere IP atama ayarlaması yapılmazsa eğer IP cakışması olmakta ve ağ bağlantısının biri pasif kalmaktadır.
Bunun onune gecmek icin ozel IP adresleme sınırlandırması, ataması gercekleştirmek şart.
Peki nasıl oluyor bu işlem. Ben şu şekilde yaptım;

Vodafone H300s modem 192.168.1.1 IP adreslemesine sahip. Dağıtım IP adreslemesini ise 192.168.1.2 ile 192.168.1.99 arası sınırladım.
ASUS DSL-AC55u modem ise 192.168.1.00 IP adreslemesine sahip. Dağıtım IP adreslemesi ise 192.168.1.101 ile 192.168.1.254 olarak ayarlı.

Bu işlem sayesinde 2 ağ bağlantısı IP cakışması yaşamıyor.

Bundan sonraki diğer adımda ise oncelik ataması var.
Vodafone H300s modem icin TP-Link TG-3468 Ethernet kartımı kullanıyorum genel kullanımda.
ASUS DSL-AC55u modem icin ASUS ROG Crosshair VI Hero uzerindeki Ethernet girişini kullanıyorum yayın icin.
Denetim MasasıAğ ve InternetAğ bağlantıları uzerinden;
TP-Link TG-3468 Ethernet kartına sağ tıkla yapıp ozelliklerine giriyorum. Acılan pencereden internet protokolu surum 4'e tıklayıp yine ozellikler seceneğine tıklıyorum. Acılan pencere aslında bizim bir yandan DNS girdiğimiz yer. Burada gelişmişe tıklıyorum ve acılan pencerede otomatik olcunun tikini kaldırıp buraya rakam giriyorum. Bende şu an burası 10 olarak mevcut. Sonra tamam ile işlemleri onaylayıp cıkıyorum.
Aynı işlemi ASUS ROG Crosshair VI Hero Ethernet icin yapıyorum. Ama burada rakam girmeyi 10 değil 40 olarak yapıyorum. Sonra yine tamam diyerek işlemleri bitiriyorum.

Bu işlemden sonra cihazı yeniden başlatıyorum herhangi bir etkene karşı. Cihaz yeniden acıldığında ise IP atamalarını ve ağ kontrollerini yapıyorum. Hicbir sorun olmadan kullanabiliyorum.
Not: Oncelik verilen internet her zaman kullanım icin gecerli oluyor. Diğer yedek internet oluyor veya manuel olarak işlem alınmasını sağlayan programlarda ozel secimle kullanıma dahil ediyoruz. Oncelik verdiğiniz internetin gitmesi olduğunda bu hat otomatik olarak işlem almaya başlar. Oncelik verdiğiniz internet geri geldiğinde tekrar yedek hizmete doner.

Ağ bağlantılarım şu an yukarıda anlattığım gibi.

Sistem donanımım peki nedir?
AMD Ryzen 7 1800X,
ASUS Crosshair VI Hero AMD X370.
G.Skill 16 GB (2x8GB) flarex DDR4 3200MHz CL14.
MSI GeForce GTX1050 Aero ITX.
Samsung 1TB 970 EVO Plus NVMe M.2 SSD.
Xigmatek Scylla EN8620 240mm sıvı soğutma.
Xigmatek Talon Black edittion Vector 80Plus 750W.
ASUS TUF VG249Q IPS monitor + yan ekran icin eski bir monitor var.
Cooler Master masterkeys Lite RGB.
Razer Viper Mini RGB.
Lastvoice BM800 +48v Phantom Power + Lastvoice NB39 stand + PSM-100 shock Mount.
Canon EOS 60D DSLR kamera. (şu an aktif değil. Sabit guc adaptorunun gelmesini, webcam icin geniş acı lens alınmayı bekliyor.)

Sistemde ısınma sorunu yok. Donma, anlık takılma, cokme, surucu cakışması, donanım arızası gibi herhangi bir etken yok.
Yayın sırasında cihazım 65 derece uzerini kesinlikle gormuyor.
Ekran kartı yayın icin zayıf diyenler olabilir. Yayını ekran kartından vermiyorum. Laptop uzerinden yayın acanların olduğunu duşursek zaten sorun olacak bir zayıflık değil.
NVIDIA goruntu yapılandırmasını dahi kaliteden vazgecip tamamen performans yonelik ayarlamalar yapıldı. Ekran kartını zora sokacak hicbir işlem olmuyor.

Windows guncellemeleri yapılı.
CPU, GPU, bellek uzerinde yuksek kullanım hataları yok.
Otomatik guncellemeler ve indirmeler kapalı.
Windows uzerinden performans adına kişisel ayarlamaların hepsi yapıldı.

Aktarılması gereken ama yazmayı unuttuğum bircok şey vardır sorun oncesi bilgi kaynağında. Eksik gorduğunuz şeyi sorarsınız.

Facebook, YouTube uzerinde yayın denemeleri yaptım. Hicbir sorun yok.
Ancak Twitch'e gelince nedense bitrate dalgalanması yaşıyorum. Buna cozum bulamadım.

Turkiye ici sunucularda hicbir sorun yaşadığımı gormedim. Paket kaybı dahi yok yaptığım testlerde.
Ancak Twitch sunucularını test ettiğimde paket kayıplarını ciddi anlamda gorebiliyorum. Bant genişliği, kalite değerleri ciddi dalgalı.
Hangi Twitch sunucusunu secersem seceyim sorun oluyor.

Bu sorun yuzunden yapılan işlemlerden bahsedeyim cozum arayışında gercekleştirilen.

Mtu kaynaklı oluşabilecek paket kaybı, ağ hatalarına karşı kontroller sağladım. Mtu arayışı boşa cıktı. Şu an iki ağ hizmetinde CMD uzerinden 1492 olarak ayarlanmıştır. Modemde yine bu değer varsayılan olarak mevcut. Windows guvenliği izinleri sorun oluşturma durumuna karşı gerekli izinler verildi cozum olmadı. Tum guvenlik hizmetleri devre dışı bırakıldı ama cozum olmadı. Modem guvenlik ayarları kapatıldı cozum olmadı. VPN kullanıldı cozum olmadı. DNS kullanıldı cozum olmadı. Modem kullanımı ve LAN bağlantılarını değiştirdim yine olmadı. ASUS RT-AX82u, TP-Link Archer VR2800 gibi modemler denendi cozum olmadı. RJ-11, RJ-45 soketlerini kac kez yeniledim sorun cozumlenmedi. LAN kablosu CAT-6 ve 100% bakır bir kablo. Uzunlukları 50 cm ile 1 metre arası ve hazır kablo değil. Hazır kablo denendi yine cozum olmadı. Yayın icin kullandığım modemde kablosuz ağ bağlantıları tamamen kapalı, sadece tek bir cihaza hizmet vermekte. Bu da cozum olmadı. Normalde tek bir abonelik kullanıyordum. Diğer kullanım etkenleri sebebiyle sorun oluşma ihtimaline karşı ikinci abonelik alındı yine cozum olmadı. OBS uzerinden yuzlerce ayar, bitrate değeri kontrolleri sağlandı cozum olmadı. TwitchTest | r1ch.net uzerinden elde ettiğimiz aracla kontroller sağlanarak işlem alındı yuzlerce kez ama cozum olmadı. WinMTR, PingPlotter ile kontroller sağlanıp, Gıbırnet ile iletişim kurarak işlemler alındı cozum olmadı. GIBIRNet firması ile ciddi anlamda iletişim kurularak işlemler alındı. Tum kontroller sağlandı, hop noktaları kontrol edildi, gerektiği yerde yeni yol atandı. Ancak cozum olmadı. Aktarılması gereken ama yazmayı unuttuğum bircok şey vardır. Sormak istediğiniz bir durumu sorabilirsiniz.

Ben sorunun mevcut altyapı kaynaklı, bağlı olduğum portun sorunlu olduğundan şupheleniyorum. Sonrasında GIBIRNet'in TT uzerinden teslim aldığı noktaya kadar bir sorunun olduğunu duşunuyorum.
Yurt dışı cıkışlarında ciddi bir sorun var gibi ama nedense yok oluyor. Cozemedim gitti bu olayı.
Daha once Netspeed abonesiydim. Bu firmada yine aynı sorun vardı. Muşteri hizmetleri iyi gibiydi ama teknik birimleri tam bir rezalet. Şu an GIBIRNet firmasında cozum bulamıyor olsam dahi en azından teknik bilgiye sahip kişilerle iletişim kurabildim. Ancak bu firmadan da ayrılacağım gibime geliyor.
Bu sorun aslında Turk Telekom aboneliğinden cıktığımdan beridir var. Turk Telekom'un diğer firmalara ciddi kısıtlamalar yaptığını dahi kesin olarak goruyorum.
DDoS saldırısı yiyor muyum bilmiyorum. Ancak buna pek imkan vermiyorum. Cunku bunun icin guvenlik seceneği aktif modemde.
Saha dolabına olan uzaklığımda 69 metre olduğunu ayrıca belirteyim.

Twitch uzerinden yayın acarken benim gibi bitrate duşme sorunu yaşayan varsa konuya yorum yapmalarını rica ediyorum. Bu yorumunda nasıl bir sorun yaşadığını, bu sorunu cozumlemek icin ne tur işlemler yaptığını aktarmasını rica ediyorum.

Bu sorunun cozumunu bulan ve sorunsuz bir yayın acabilen varsa gerekli desteğini bekliyorum.

Hangi firmadan hizmet aldığınızı, altyapı turunuzu, paket bilgilerinizi paylaşmayı unutmayın lutfen.
Alıntı ile Cevapla

Tag Ekle
Twitch bitrate dalgalanması | Technopat Sosyal

Seçenekler


İletişim